Konuşan ölüyor: Boeing’i ifşa eden çalışanlar hayatını kaybetti

ABD’li uçak devinin bazı modellerinin güvenli olmadığını ifşa eden iki isim aniden hayatını kaybetti. Eski bir çalışanın mahkemede ifade vermeden önce şüpheli şekilde intihar etmesinin ardından, sağlıklı bir yaşam tarzı olduğu belirtilen bir diğer isim aniden rahatsızlanarak tedavi altına alındı. Ancak hastaneden sağ çıkamadı…

Boeing yüzlerce kişinin öldüğü kazaların ardından parça kopan uçaklarının havada yaşadığı tehlikelerle anılırken, ABD’li havacılık devinin güvenlik ihmallerini ifşa eden isimlerden biri daha hayatını kaybetti.

‘BEKLENMEDİK’ ÖLÜM

Şirket aleyhine ifade veren John Barnett’ın davada tanıklık etmesi öncesi ölü bulunması sonrası, bu defa 2018-2019’daki iki kazada 346 kişinin ölümüne yol açan 737 MAX tipi uçakların güvenlik standartlarının çok gevşek olduğunu öne süren Joshua Dean aniden hastalanıp öldü.

Barnett’ın şüpheli intiharı, Boeing’in güvenlik politikaları ile ilgili soru işaretlerini gündeme getirmişti. İki ay içinde şirketin güvenliği hakkında konuşan ikinci kişinin yaşamını yitirmesi ise, ölümlerin cinayet olabileceği ile ilgili teorilerin ortaya atılmasına yol açtı.

Boeing’in önemli tedarikçilerinden Spirit AeroSystems’in eski kalite denetçisi 45 yaşındaki Dean yaklaşık iki hafta önce nefes darlığı sebebiyle hastaneye kaldırıldı. Dean, entübe edildi, zatürre oldu ve hızla yayılan antibiyotiğe dirençli ‘Staphylococcus’ enfeksiyonuna yakalandı.

İFŞA SONRASI GELEN ANİ ‘KOVULMA’

Yaşam destek makinesine bağlandıktan sonra sağlık durumunun iyi olduğu ve sağlıklı bir yaşam sürdüğü söylenen Dean’in geçtiğimiz günlerde öldüğü açıklandı. Dean’in ölümü ‘beklenmedik’ olarak tanımlandı.

2022 yılında Boeing 737 MAX’ın normal basıncı korumasına yardımcı olan önemli bir bileşeninde ciddi üretim hatası ortaya çıkardığını, ancak yönetimin uyarılarını görmezden geldiğini söyleyen Dean, Federal Havacılık İdaresi’ne (FAA) şikayette bulunmuştu.

Spirit AeroSystems, Dean’i 2023 yılında ‘önemli bir kusuru gözden kaçırmakla’ suçlayarak işten çıkardı. Bunun üzerine Dean, Çalışma Bakanlığı’na kovulmasının ifşalarına misilleme olduğunu savunarak şikayette bulundu.

İFADE ARİFESİNDE İNTİHAR

Bir diğer şüpheli örnek ise, 787 Dreamliner tipi uçakların güvenlik kusurlarıyla ilgili ifşalarının ardından işten çıkarılan eski Boeing kalite müdürü John Barnett oldu. 62 yaşındaki Barnett, 9 Mart’ta Güney Carolina’da kaldığı otelin yakınında aracında ‘başına silah ile ateş etmiş halde’ ölü bulundu.

Barnett, şirket tarafından taciz edildiği iddiasıyla Boeing’e dava açmış ancak mahkemeye ifade vermesi gereken ikinci günde kaldığı otelin otoparkında cansız bedenine ulaşılmıştı. Avukatları ise, hayat dolu olduğunu ve davada vereceği ifadeye odaklandığını söyledi.

Barnett, Ocak ayında, Alaska Havayolları jetinin kapı panelinin uçuş esnasında havaya uçmasının ardından, Boeing’in 737 Max 9 jetlerini uçuşlara çok hızlı geri döndürmesinden endişe duyduğunu söylemişti.

ÜÇÜNCÜ İSİM GÖZYAŞLARIYLA İFADE VERDİ

Barnett, 2010 yılında Boeing’in Kuzey Charleston fabrikasında çalışırken uçaklardaki bazı üretim hatalarıyla ilgili sorunları yönetime ilettiğini, fakat şirketin bunları ele almak yerine kendisine misilleme yaptığını iler sürmüştü.
Yanı sıra Barnett ve Dean’i, Boeing şirketine karşı aynı hukuk firması temsil ediyordu.

Boeing’in 787 Dreamliner ve 777 uçaklarında artan güvenlik sorunları hakkında açıklamalarda bulunan başka bir isim olan eski mühendis Sam Salehpour, geçtiğimiz ay Kongre’de gözyaşlarıyla ifade verdi. Boeing’de 17 yıllık deneyimi olan Salehpour, havacılık devinde güvenlik risklerine rağmen kusurlu bileşenleri kullanma kültürünün hakim olduğunu kaydetti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir